Територія психології

психология

ФЕНОМЕН ВИВЧЕНОЇ БЕЗПОРАДНОСТІ

             психология.png«Я не зможу», «У мене не вийде», «Не з моїм щастям», «Треба терпіти»…

Подібні думки, іноді вголос, доводиться чути достатньо часто. Трапляється, що саме так люди звикають реагувати на життєві ситуації, що потребують відносно незначних зусиль аби їх вирішити. Замість реальних конкретних дій – інертність, пасивність, впевненість у відсутності, навіть, найменших шансів змін на краще. Знайомо?

            Цей феномен у сучасній психології отримав назву «вивченої безпорадності». У його поширеності немає нічого дивного – відсутність віри в себе, постійні сумніви достатньо легко формуються.

            Але не все так песимістично: вивчена безпорадність долається також достатньо легко. Варто лише чесно визнати наявність цього феномена, мати сміливість поглянути йому в очі і наполегливість долати його.

            Якщо людина постійно:

  • відчуває поразку, незважаючи на всі зусилля;
  • опиняється у важких ситуаціях, в яких її дії ні на що не впливають;
  • потрапляє у стан хаосу, де встановлені правила постійно змінюються та перестає розуміти, який із вчинків може привести до заохочення, а який – до покарання, – у неї атрофуються воля та бажання будь-що робити взагалі.

            Три кроки до звільнення…

            Перший. Робіть хоч щось, що дійсно від Вас залежить. Це має повернути віру в те, що людина може контролювати події, які відбуваються навколо неї.

     Другий. Відходити від безпорадності маленькими кроками. Психологи ілюструють цей механізм як окремі дії у минулому, теперішньому та майбутньому, поєднавши які кожен може створити ситуацію успіху. Рекомендують зробити нарешті те, про що давно мріяли, що відкладали на потім, не наважувалися втілити через безліч «вагомих» причин.

Важливо! Успіхи варто помічати, відзначати, пам’ятати. Це має додавати енергії.

            Третій. Варто пам’ятати завжди – вихід є. Все в наших руках.

 За матеріалами фахової преси

ТетянаГорошко, завідувач центру практичної психології і

 соціальної роботи ММК

Advertisements