Територія психології

психология

Хто хоче – шукає привід; хто не хоче – шукає причину
Народна мудрість

вопросЛюди бувають двох видів – успішні і не дуже. І розпізнати, до якогоответ виду належите Ви, можна, поставивши одне єдине запитання.
А для початку – коротенький популярний тест.

  1. Ви пішли на конфлікт. На запитання про причини скоріше за все відповісте:

а) Тому, що він мене дратує;
б) Для того, щоб позбавитися роздратування.

  1. Ви звільнилися з роботи. На запитання про причину Ви скоріше всього відповісте:

а) Тому що на попередньому місці у мене не було перспектив (конфлікт із колегами, начальник виявився дурнем тощо);
б) Для того, щоб на новому місці роботи отримати новий досвід та побудувати кар’єру.

  1. Ви проходите курси англійської мови або, наприклад, керування авто. Навіщо?

а) Тому що кожна освічена людина має володіти іноземною мовою та вміти водити авто;
б) Для того, щоб більш впевнено почуватися під час поїздок за кордон та самостійно читати професійну літературу (вільно пересуватися, заробляти за допомогою авто гроші).

Давайте підрахуємо, яких відповідей більше:
якщо а) – Ви людина «чому». Якщо б) – ви людина «навіщо».

Минуле проти майбутнього
Психологи вважають: за стилем мислення і відношення до життя більшість людей можна досить чітко поділити на «чому» і «навіщо». Різниця між ними проста: «чому» живуть минулим, «навіщо» – майбутнім.
Людина «чому» на питання про мотиви її вчинку скоріше всього почне відповідь з «тому, що…» і буде  згадувати та аналізувати події, що передували вчинку. Людина «навіщо» відповість «для того, щоб…» – і опише мету, якої вона хоче досягти в майбутньому.
Якщо подивитися ретельніше, виходить, що людина «чому» живе, не замислюючись про цілі свого життя. Майбутнє для неї некероване, воно – стихія, яку неможливо передбачити і з якою неможливо боротися. Людина «навіщо» більш продуктивна: вона свідомо планує своє майбутнє і створює його власними рішеннями і вчинками.
Сил надасть мета
На перший погляд людині «навіщо» жити важче, ніж людині «чому». «Чомусики» можуть дозволити собі не контролювати свої емоції, плисти за течією і звинувачувати у своїх бідах навколишніх. Інші ж звикли зважувати свої слова і нести відповідальність за свої вчинки.
Наприклад: людина «чому» навряд чи буде ночами сидіти над підручниками та витрачати гроші на репетиторів, щоб вступити до престижного ВНЗ. Скоріше за все така людина обере навчальний заклад за принципом «де конкурс менший». І запам’ятає студентське життя легким і безтурботним – на відміну від людини «навіщо», яка буде старанно працювати, знаючи: їй потрібні ґрунтовні знання.
І якщо проаналізувати долі людей, виявляється, що серед успішних бізнесменів, ефективних політиків, видатних спортсменів і топ-менеджерів «чомусиків» майже не зустрічається. На такі висоти потрапляють тільки люди «навіщо». А люди «чому» залишаються внизу, нарікаючи на несправедливість світу, маленьку зарплату і відсутність «блату».
ЗМІНЮЄМО ОРІЄНТАЦІЮ
Що ж робити, якщо тест виявив, що Ви – людина «чому»? Ні в якому разі не засмучуватися. Ця властивість не вроджена, і в будь-який момент Ви можете почати працювати над собою. Бажано привчити себе жити усвідомлено та, перш ніж приймати рішення або робити важливі дії, відповісти собі на запитання:

  1. Для досягнення якої цілі я це роблю і який результат бажаю отримати?
  2. Якими будуть найвірогідніші наслідки мого вчинку – як позитивні так і негативні?

Лише коли будете знати відповіді – починайте діяти. А успіх знайде Вас сам.

Ніна Подолян,
методист Центру практичної психології і
соціальної роботи, за матеріалами Інтернет-видань

Advertisements